Mažeikių rajono savivaldybė tęsia praėjusiais metais pradėtą daugiabučių gyvenamųjų namų kiemų tvarkymo programą, kai prie kiemų remonto savo lėšomis prisideda ir gyventojai. Pernai pasirašytos devynios sutartys su gyventojais ir jų daugiabučių kiemuose paklota ar atnaujinta asfalto danga.

Šiemet jau sulaukta dvigubai daugiau prašymų – kokiu pirmumu jie bus tenkinami, pagal programoje numatytus kriterijus spręs specialiai sudaryta komisija.

Sulaukė susidomėjimo

Savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus teigimu, projektas, kai prie kiemų asfaltavimo darbų rajono savivaldybė prisideda iki 80 proc. lėšų, sulaukė didelio mažeikiškių susidomėjimo – kaip ir praėjusiais metais, taip ir šiemet, sulaukta daugybės skambučių ir elektroninių laiškų.
Devynių, jau išasfaltuotų kiemų, gyventojai prie šio remonto prisidėjo nuo 20 iki 30 proc. darbų vertės įnašais. Viso daugiabučių kiemuose atlikta bendrų darbų už 59,5 tūkst. eurų. Gyventojai, priklausomai nuo jų kiemuose atliktų darbų apimčių, mokėjo skirtingai: nuo 800 iki beveik 4 000 eurų.

„Ši suma priklausė nuo dangos būklės ir nuo tvarkomo ploto: jeigu tvarkomas tik pravažiavimas ar maža aikštelė, tai suma yra mažesnė, jeigu aikštelė išplatinta – suma padidėja“, – teigiama Savivaldybės pateiktoje informacijoje.

Savivaldybės pranešime teigiama, brangiausias projektas kainavo 19,5 tūkst. eurų, pigiausiai – 2 600 eurų. 

Lėšų nepakanka

Pernai tvarkyti kiemams iš Savivaldybės lėšų iš viso panaudota 475 tūkst. eurų, sutvarkyta apie 40 kiemų. Į šią sumą įeina ir pinigai, kurie buvo skirti bendram Savivaldybės ir gyventojų projektui.

Šiais metais iš rajono biudžeto tvarkyti daugiabučių kiemams numatyta skirti 150 tūkst. eurų.

Visiems prašymams patenkinti šių lėšų nepakanka, tad geriausiu atveju jų gali užtekti tik tiems kiemams tvarkyti, kurių gyventojai prisidės prie šių darbų finansavimo.

Gyventojų prašymų priėmimo laikas jau baigėsi – jų jau gauta beveik dvigubai daugiau nei praėjusiais metais – penkiolika. Pratęsti paraiškų priėmimo laiko taip pat nebegalima, nes turimų lėšų gali vos užtekti jau gautiems prašymams patenkinti.

Tikimasi, kad per šiuos metus finansavimas kiemams remontuoti bus peržiūrėtas ir padidės, bus galima sutvarkyti kuo daugiau kiemų, todėl gyventojai vėl bus kviečiami teikti pasiūlymus. 

Nemažai „Admituro“ namų

Uždarosios akcinės bendrovės „Admituras“ direktorius Antanas Barvydis džiaugėsi, kad į bendrą Savivaldybės ir gyventojų projektą įsijungė ir jų bendrovės administruojamų daugiabučių namų gyventojai. Iš tų devynių praėjusiais metais sutvarkytų kiemų į šį sąrašą patenka net septyni „Admituro“ administruojami Ventos gatvės 71, Vasario 16-osios gatvės 13, P. Vileišio gatvės 6 bei Naftininkų gatvės 42, 44, 46, 48 namai.

Vien savivaldybės lėšomis pernai sutvarkyti Naftininkų gatvės 52, 54, 56 bei Žemaitijos gatvės 5, 7, 9 namų kiemai.

„Tikimės, kad Savivaldybės biudžete šiemet dar atsiras papildomų lėšų ir tas sąrašas bus dar didesnis. Gyventojai turi sekti savivaldybės informaciją, ją pagal galimybes pateiksime ir mes, tad gyventojai, norintys susitvarkyti savo kiemus, turės galimybę pateikti paraiškas“, – sakė A. Barvydis.

Priimtas tvarkos aprašas

Tvarką, kaip pateikti paraišką kiemams sutvarkyti, kaip šie darbai finansuojami ir kaip jie atliekami, galima rasti Savivaldybės interneto svetainės www.mazeikiai.lt  Vietinio ūkio dalyje „Daugiabučių kiemų tvarkymas“. Ten reikia susirasti 2018 metų gegužės 25-osios rajono tarybos sprendimą T1-154 „Dėl daugiabučių gyvenamųjų namų kiemų dangų remonto, dalyvaujant fiziniams ir (ar) juridiniams asmenims, tvarkos aprašo patvirtinimo“. Čia pateikta visa aktuali kiemų tvarkymo informacija.

„Bet pirmiausia gyventojai privalo patys susirinkti ir nuspręsti, kad sutinka prie darbų prisidėti savo lėšomis. Tam pritarus didžiajai turto savininkų daliai, reikia pateikti prašymą – visa tai galima rasti minėto rajono tarybos sprendimu patvirtintame tvarkos apraše su priedais“, – informavo A. Barvydis. 

Spręs specialiai sudaryta komisija

Pasibaigus prašymų priėmimo laikui, komisija per mėnesį turi juos peržiūrėti, įvertinti, nustatyti prioritetus ir suteikti balus. Daugiausia balų – penkiasdešimt – suteikiama už gyventojų įnešamą indėlį – kuo didesniu procentu bus prisidedama prie darbų apmokėjimo, tuo aukštesnis bus vertinimo balas. Trisdešimt balų skiriama už tai, kiek kiemas yra naudojamas kitų namų ar įstaigų ir ar jis yra pravažiuojamas, ir dvidešimt balų už tai, kokia yra kiemo būklė.
Suskaičiavus balus, sudaroma projektų pirmumo lentelė, gyventojai ar jų atstovai bus kviečiami pasirašyti sutartis. Apskaičiavus kiekvieno namo kiemo tvarkymo darbų sąmatą, ir ją aptarus su gyventojais, prasidės tvarkymo darbai.