273 namus Mažeikiuose administruojanti ir jais besirūpinanti uždaroji akcinė bendrovė „Admituras“ praėjusiais 2018 metais užsiėmė ne tik tiesiogine administravimo veikla, bet ir atliko didelį organizacini darbą dėl tikrai nemažos apimties remonto ir renovacijos darbų atlikimo. Jų dėka pasikeitė gyvenamųjų namų išvaizda, pagerėjo gyventojų gyvenimo kokybė ir saugumas, – visa tai atlikti įgalino namų kaupiamųjų lėšų fonduose gyventojų turimos santaupos.

Fondo reikalingumu neabejoja

Lėšų kaupimas, rūpinimasis savo ateitimi – visada buvo rūpestingų, savimi besirūpinančių žmonių bruožas. Lėšų kaupimo fondas mažeikiškiams, skirtingai nei daugeliui visoje šalyje daugiabučiuose namuose įsikūrusiems šalies gyventojams, nėra naujovė. Vienokio ar kitokio dydžio įmokos į šį fondą atsiskaitymo bendrosiose sąskaitose-pranešimuose už komunalinius patarnavimus įtraukiamos jau beveik 20 metų. 

Šios lėšos kiekvieną mėnesį pervedamos į atskirai kiekvienam namui apskaitomą sąskaitą ir yra saugomos įstatymų ir naudojamos tik bendru daugumos namo savininkų sutarimu. Sutaupyti pinigai naudojami tiksline paskirtimi – namo bendrojo naudojimo objektams ir inžinerinėms sistemoms – stogui, sienoms, laiptinių langams, šildymo mazgams, šildymo ir karšto vandens ruošimo bei kitos inžinerinės įrangos remontui ir atnaujinimui finansuoti.

Pasak UAB „Admituras“ direktoriaus Antano Barvydžio, į kaupiamuosius fondus surinktų lėšų dėka daugumoje daugiabučių namų nuosekliai atliekami tikrai didelės apimties darbai.

„Praktiškai visuose namuose pakeistos laiptinių ir rūsio durys, sumontuoti nauji laiptinių langai, sutvarkytas bendrojo naudojimo patalpų apšvietimas. Didelės dalies namų butų savininkai pasikeitė pašto dėžutes bei atliko laiptinių remontą ar sutvarkė namo aplinką, atliko įvairius kitus darbus. Šis fondas gyventojams – tikrai naudingas ir reikalingas“, – įsitikinęs pašnekovas.

Konkretūs darbai

Apskaitos duomenimis, per 2018 metus daugiau kaip pusė administruojamų namų gyventojų atnaujino ir pagerino savo gyvenamąją aplinką. Į bendrąjį turtą investuota apie 350 000 € surinkto kaupiamojo fondo lėšų. Atliktų darbų dėka pasikeitė gyvenamųjų namų laiptinių būklė: praėjusiais metais metalinėmis pakeistos 65 laiptinių lauko durys, taip pat pakeista beveik pusšimtis durų su pagalbinių patalpų tambūro išardymu bei angų užmūrijimu.

Nuo praėjusių metų pagražėjo, atsinaujino 61 daugiabučio namo laiptinės – jose atliktas remontas. 69 laiptinėse naujomis, šiuolaikiškomis pakeistos pašto dėžutės, o 42 daugiabučių gyventojai džiaugiasi naujais rūsio langais.

Pasirūpinta ir gyventojų saugumu: po 2018-ųjų metų ne bet kas įeis į daugiabučių laiptines – prie jų sumontuotos 75 telefonspynės.

„Visi šie skaičiai dar kartą įrodo kaupiamųjų fondų reikalingumą ir jų naudą. Visi darbai atliekami tik daugumos gyventojų pageidavimu. Sprendimus dėl konkrečių darbų atlikimo sąlygų priima patys butų ar kitų patalpų savininkai, tad siūlome ir ateityje aktyviai naudotis kaupiamojo fondo lėšomis gerinant gyvenamąją aplinką bei techninę namų būklę“, – kvietė A. Barvydis.

Derinama su savininkais

Prievolė butų ir kitų patalpų savininkams kaupti lėšas, kurios skiriamos namui atnaujinti Civiliniame kodekse numatyta jau nuo 2001 metų. Dar anksčiau tai buvo vadinama amortizaciniais atskaitymais namui remontuoti.

Teisės aktais numatyta, kad kaupiamosios lėšos yra naudojamos įvairiems darbams, kuriais užtikrinamas pastato ir jo inžinerinių sistemų fizinių ir energinių savybių atkūrimas, finansuoti.  

Atkreiptinas dėmesys į tai, kad visi remonto darbai yra planuojami parengiant ilgalaikius namų priežiūros planus, sprendimą dėl konkrečių darbų priima patys butų ir kitų patalpų savininkai. Pažymėtina, kad gyventojų sukauptos lėšos yra jų bendroji dalinė nuosavybė. Savininkai, pageidaujantys, kad būtų atliekami jų norimi darbai, visada gali kreiptis į UAB „Admituras“, kad ši organizuotų darbus, už kuriuos būtų apmokama iš kaupiamųjų lėšų sąskaitos. Kaip rodo daugiametė praktika ir gyventojų atsiliepimai – bendrovės specialistai visada padės surasti optimaliausią sprendimą.